Jak zwiększyć efektywność prac lakierniczych?

Prowadząc warsztat lakierniczy, zapewne wiesz, jak cenny jest czas. Nowoczesne rozwiązania, preparaty i metody stosowane w branży lakierniczej mają na celu poprawę jakości wykonywanych prac, a także zredukowanie ilości czasu, jakie musimy na nie poświęcić. Mimo tak zaawansowanych technologii i tak dużej dostępności wysokiej jakości produktów wciąż niektóre etapy procesów lakierniczych zajmują niewspółmiernie dużo czasu w stosunku do uzyskiwanych efektów.

Jednym z bardziej kłopotliwych elementów prac lakierniczych jest przygotowanie powierzchni do lakierowania. Etap ten jest bardzo czasochłonny i choć poświęcimy przygotowaniom wiele energii, to nie gwarantuje to uzyskania pożądanego efektu – w tym przypadku precyzyjnego pokrycia elementu lakierem. Tym, co spędza sen z oczu specjalistom pracującym w warsztatach lakierniczych, są wady lakiernicze, powstałe na skutek ładunków elektrostatycznych znajdujących się na powierzchni. W taki sposób na lakierowanych powierzchniach powstają wtrącenia i chmurzenie (szczególnie widoczne w przypadku lakierów metalicznych), negatywnie wpływające na efekt lakierowania i estetykę danego elementu. Wystąpienie takich defektów wymaga czasochłonnych prac polerskich, które wydłużają proces lakierowania danego elementu o kolejne roboczogodziny. Miejmy także na uwadze, że podczas polerowania powierzchni w celu usunięcia widocznych wad lakierniczych może dojść do przypadkowego uszkodzenia mechanicznego powierzchni. To wiązałoby się z koniecznością wykonania prac naprawczych czy ponownego malowania elementu.

W jaki sposób zwiększyć efektywność prac lakierniczych, optymalizując i usprawniając etap przygotowania powierzchni do dalszych czynności? Odpowiedzi należy szukać w neutralizacji ładunków elektrostatycznych.

Neutralizacja ładunków elektrostatycznych na lakierowanej powierzchni

Doświadczenie pokazuje, że ryzyko wystąpienia defektów lakierniczych można zminimalizować, neutralizując ładunki elektrostatyczne występujące na powierzchni elementu przygotowanego do lakierowania. Ładunki te mogą powstawać na skutek przygotowań powierzchni do prac lakierniczych – oklejania, szlifowania czy wycierania. Skutkiem tego jest nadmierne przyciąganie do nawierzchni wszelkich pyłków i drobinek kurzu.

Pozornym rozwiązaniem jest zastosowanie chusteczek pyłochłonnych, które tylko oczyszczają powierzchnię. Jednak mimo braku kurzu na powierzchni, sama obecność ładunków elektrostatycznych może spowodować nierówne rozłożenie drobinek metalicznych na powierzchni. Skuteczną metodą, która pozwala znacząco wyeliminować takie defekty i zwiększyć efektywność prac lakierniczych jest stosowanie pistoletu antystatycznego Stat-Gun. Dejonizacja tym urządzeniem trwa zaledwie kilka minut, a jakość przygotowania powierzchni jest znacznie wyższa niż w przypadku past polerskich, rozpuszczalników czy innych preparatów. Na tak przygotowanej powierzchni występuje mniejsze ryzyko chmurzenia, co skraca znacząco proces lakierowania i zwiększa efektywność warsztatu lakierniczego.